Prečítajte si, ako srdcovník obyčajný (Leonurus cardiaca) pomáha pri ochoreniach srdca, ako ukľudní Vašu myseľ aj trávenie, odstráni bolesti hlavy, úzkosť aj nespavosť.

Autorom všetkých textov, fotografií, vídeí a perokresieb na tejto lokalite je RNDr.Ondrej Chreňo, PhD. Neoprávnená distribúcia akéhokoľvek textu alebo obrazového materiálu je chránená autorským zákonom.


Bylinné kúry s obsahom srdcovníka:

(pre bližšie informácie kliknite na kúru)


Spýtajte sa, ako vyzdravieť:

Keď som prvýkrát vo voľnej prírode našiel srdcovník, mal som z toho radosť, pretože hoci je to vysoká rastlina vyrastajúca v tráve v celých trsoch, začiatočník srdcovník ťažko rozlíši od ostatných podobných rastlín. Má nevýrazné fialové kvety, ktoré po vysušení pichajú. Navyše táto rastlina nie je až natoľko bežná, nerastie všade.

Zo začiatku som srdcovníku nedôveroval. Čaj z neho je horký a pri príprave čaju som si z neho ešte aj dopichal prsty. Rozmýšľal som o tom, že ho zo záhrady vykopem a vyhodím, ale aké veľké bolo moje prekvapenie, keď ma prešli všetky bolesti brucha potom, čo som vypil z neho čaj. Inokedy zase, keď som sa cítil celkovo zle, akoby mi chcelo srdce vyskočiť z hrude a cievy boli napäté, srdcovník mi zase veľmi pomohol. Odvtedy si túto bylinku veľmi vážim a starám sa o ňu.

Už podľa názvu je nám jasné, že táto rastlina sa využíva najmä pri liečbe chorého srdca. Harmonizuje srdcovú činnosť, pomáha pri srdcových neurózach, ischemickej chorobe srdca, búšení srdca, srdcových arytmiách, pri nespavosti, nervozite, úzkosti a pri bolesti hlavy. Upokojuje celý nervový systém. Po vypití čaju zo srdcovníka sa spomaľuje srdcový tep, zosilňuje sa sila srdcových sťahov a znižuje sa krvný tlak. Čaj pijeme aj pri Basedowovej chorobe (zvýšenej činnosti štítnej žľazy). Srdcovník zároveň odvodňuje organizmus svojimi močopudnými účinkami, čo je dobré pre ďalšie odľahčenie srdcovej činnosti.

Srdcovník zlepšuje aj stav zdurenej prostaty. Je výborný aj pri poruchách trávenia, zápaloch žalúdka a čriev, pri menštruačných a klimakterických problémoch. Lieči tiež ochorenia dýchacích ciest, zlepšuje dýchanie pri astme. Po vypití čaju, ktorý nesmie byť príliš horký, pocítime okamžitú úľavu, či sa jedná o problémy s trávením alebo s cievami a srdcom. Čaj pijeme dvakrát denne nalačno. Zarovnanú polievkovú lyžicu usušeného posekaného srdcovníka zalejeme vriacou vodou na 15 minút. Dávky čaju nesmieme preháňať, pretože srdcovník je pomerne silno účinkujúca rastlina, preto s ňou musíme zaobchádzať rozumným spôsobom. Nie je jedovatý, ale lepšie spravíme, ak srdcovník primiešame do zmesi k ostatným bylinám pri ochoreniach srdca, ciev, či trávenia.




Spýtajte sa, ako vyzdravieť: